Jesienna pielęgnacja skóry

Jesienna aura wpływa nie tylko na dobór naszej garderoby, ale także na potrzeby pielęgnacyjne skóry. Po lecie cera jest często przesuszona i pokryta nieestetycznymi przebarwieniami. Dodatkowo, kiedy rozpoczynamy ogrzewanie mieszkań, spada wilgotność powietrza w pomieszczeniach, co może odbić się negatywnie na kondycji skóry.

Dni stały się krótsze, a powietrze chłodniejsze. Wraz z nadejściem jesieni nasza skóra wymaga zupełnie innej pielęgnacji. Choć na skórze jeszcze widać efekty działania letnich promieni słońca, to przyglądając się bliżej, można dostrzec jej nadmierne przesuszenie oraz przebarwienia spowodowane promieniowaniem słonecznym. Dodatkowo zmieniająca się aura sprawia, że skóra staje się podatniejsza na wysuszenie i pękanie.

Dlatego jednym z kluczowych kroków w codziennej pielęgnacji powinno być wzmożone nawilżanie. Skóra potrzebuje nawilżenia przez cały rok, ale szczególnie jesienią. W tym czasie warto używać kremów nawilżających o bogatej konsystencji, zawierających kwas hialuronowy (hyaluronic acid), kolagen (collagen) oraz mocznik (urea). Sprzymierzeńcem będzie także serum nawilżające, którego składniki dotrą do głębszych warstw naskórka. W sezonie grzewczym warto również zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza, który utrzyma odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniach, a tym samym zapobiegnie przesuszeniu cery.

Wyróżniamy kilka podstawowych typów cery: sucha, tłusta, mieszana i normalna. Nie mamy wpływu na rodzaj cery, wynika on najczęściej z naszych uwarunkowań genetycznych. Natomiast każdego rodzaju skóry dotyczy odwodnienie, którego możemy doznać w każdej chwili. Skóra sucha wynika z niedoboru lipidów (lipids) warstwy rogowej naskórka, które stanowią warstwę efektywną, barierę ochronną przed utratą wody. Nie wytwarzają one wystarczająco substancji natłuszczających. Typowym objawem skóry suchej jest widoczne złuszczanie się naskórka, wrażenie szorstkości przy dotyku, spięcia skóry. Mogą pojawić się pęknięcia skóry, świąd, pieczenie. Natomiast skórze odwodnionej towarzyszy uczucie ściągnięcia, utrata jej elastyczności i szary koloryt. Pojawia się nadmierna wrażliwość.

Do odwodnienia skóry dochodzi często zimą, gdy warunki środowiskowe są niesprzyjające i występuje duże wysuszenie powietrza w pomieszczeniach, dlatego woda ze skóry szybciej paruje. Barierę hydrolipidową mogą uszkadzać też silny mróz i wiatr. Do innych przyczyn przesuszenia skóry,, prowadzących do jej odwodnienia, możemy zaliczyć menopauzę czy atopowe zapalenie skóry, cukrzycę. Bardzo ważne jest, aby skórze przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia. Nawet u osób młodych mogą pojawić się zmarszczki dehydratacyjne, nazywane też zmarszczkami liniowymi. Odwodnienie skóry przyspiesza starzenie.

Jak zwykle, ważne jest prowadzenie odpowiedniego trybu życia: dostarczanie organizmowi ok. 2 litrów dziennie płynów, zdrowa, zbilansowana dieta, odpowiednia długość i jakość snu, unikanie stresu. To wszystko poprawia kondycję naszej skóry i należy o to dbać. Dobór preparatów do pielęgnacji skóry powinien być odpowiedni do naszej cery. Innego planu pielęgnacyjnego wymaga skóra sucha, a innego skóra tłusta odwodniona.

Najefektywniejsze nawilżacze rozbijają kropelki wody za pomocą ultradźwięków. Przykładem jest nawilzacz PureGuardian Ultrasonic, z 2-galonowym zbiornikiem, kosztujący w Best Buy 93 dolary.


Jesienią, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze, warto wprowadzić do codziennej pielęgnacji retinoidy (retinoid compounds), czyli pochodne witaminy A, nazwanej witaminą młodości. Kosmetyki z retinoidami są stosowane przede wszystkim na spłycenie zmarszczek oraz zredukowanie przebarwień, czyli najczęstszych mankamentów skóry po lecie. Dodatkowo zwiększają produkcję kolagenu i elastyny (elastin), która pod wpływem promieniowania słonecznego ulega pogorszeniu. Nie można jednak ich stosować w okresie letnim, ponieważ wykazują działanie fotouczulające, co oznacza, że mogłyby doprowadzić do podrażnień, oparzeń oraz nadmiernej pigmentacji. Dlatego jesień to idealny czas na zastosowanie retinoidów.

Kosmetyki z witaminą A są wskazane przede wszystkim do cery trądzikowej, z pierwszymi oznakami starzenia oraz przebarwieniami. Dostępne produkty mogą zawierać retinol lub retinal. Obie substancje wykazują podobne działanie, ale retinal jest silniejszy przy niższych stężeniach. Preparaty kosmetyczne najczęściej występują pod postacią serum oraz kremów. Należy pamiętać, że włączając retinoidy do codziennej pielęgnacji, trzeba unikać słońca także jesienią oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną.

Kolejną grupą kosmetyków, która pomoże zregenerować cerę po lecie, są kwasy alfa-hydroksylowe, czyli AHA (AHA acids). Preparaty kosmetyczne z kwasami AHA usuwają martwy naskórek oraz przyczyniają się do lepszego wchłaniana substancji aktywnych, zawartych w kosmetykach regenerujących i odżywczych. Najczęściej są dostępne pod postacią peelingów, ale także żeli do mycia twarzy, toników, serum i kremów.

Jednym z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce kwasów AHA, jest kwas glikolowy (glycolic acid), który skutecznie usuwa martwe komórki naskórka, wygładza skórę oraz rozjaśnia przebarwienia i wyrównuje koloryt. Nie jest jednak zalecany do każdego typu skóry, ponieważ wykazuje silne działanie złuszczające. Kosmetyki z kwasem glikolowym są wskazane przede wszystkim do cery tłustej, trądzikowej, natomiast nie powinny być używane przez osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do podrażnień. Na rynku dostępne są również kosmetyki z łagodniejszymi kwasami AHA, takimi jak kwas mlekowy (lactic acid) oraz migdałowy (mandelic acid), które mogą być aplikowane na cerę wrażliwą.

Co istotne, kwasy alfa-hydroksylowe AHA, podobnie jak retinoidy, działają fotouczulająco. Dlatego nie można stosować ich latem, a jesienią należy zadbać o dodatkową ochronę przed słońcem.

Choć jesienią dni są krótsze, a promieniowanie bardziej rozproszone, to nadal trzeba pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej, zwłaszcza jeśli włączy się retinoidy i kwasy AHA do codziennej rutyny pielęgnacji. Jesienne kremy z filtrami UV powinny mieć jednak bogatszy skład oraz gęstszą konsystencję. Warto żeby dodatkowo chroniły przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi występującymi jesienią, czyli wiatrem, chłodem oraz smogiem. Wśród pożądanych składników można wymienić ceramidy (ceramides), nienasycone kwasy tłuszczowe (unsaturated fatty acids) oraz cholesterol (cholesterol), które pomagają odbudować barierę hydrolipidową (epidermal barrier) naskórka.

Często mamy problem z odróżnieniem cery suchej od już odwodnionej. Skóra odwodniona potrzebuje składników rozupuszczalnych w wodzie. Ich działanie polega na ściąganiu wody do naskórka (kwas hialuronowy, kwas mlekowy, mocznik, aminokwasy (amino acids). W pielęgnacji domowej stosujemy je rano i wieczorem, zaraz po umyciu twarzy i tonizacji skóry, jeszcze na mokro, żeby zamknąć wilgoć w naskórku. Na dzień pod makijaż można stosować serum z kwasem hialuronowym lub aminokwasami. Na noc stosujemy kremy nawilżające. W przypadku cery suchej również stosujemy składniki nawilżające, ale również decydujemy się na składniki rozpuszczalne w tłuszczach, po to, aby słabo działającą warstwę hydrolipidową wspomagać i żeby ją uszczelnić. Dlatego dodatkowo stosowane są ceramidy (nazywane cementem międzykomórkowym, chronią przed nadmierną utratą wody), czy różnego rodzaju oleje.

Podobnie jak przy skórze suchej, w pielęgnacji skóry odwodnionej należy unikać kosmetyków z wysokim stężeniem alkoholu. Odwodniona cera stanie się jeszcze bardziej przesuszona, a jej powierzchnia może ulec podrażnieniu. Dyskomfort związany z uczuciem ściągnięcia czy przesuszenia będzie także potęgować nadużywanie produktów złuszczających, kwasowych czy mycie twarzy gorącą wodą.

Po okresie letnim, plażowaniu nad oceanem lub w basenie, przypilnujmy, aby nasza skóra odżyła, nabrała młodzieńczego blasku. Kosmetyków mamy bardzo duży wybór, na każdą kieszeń. Trzeba tylko wygospodarować chwilę dla siebie, aby na wiosnę móc cieszyć się zdrową i ładną cerą.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!