Mocne postanowienia noworoczne

Nowy rok, nowa ja, nowi my... Ileż razy powtarzaliśmy te same słowa, a po dwóch, góra trzech tygodniach nic już z tego nie zostawało. Najważniejsze, żeby nasze postanowienia były łatwe do zrealizowania, nie zniechęcały nas zbyt szybko, a efekty przyjdą. Nasze postanowienia dotyczą zarówno wyglądu jak i sfery mentalnej. Oto kilka mocnych postanowień zadbania o wygląd, które powinniśmy dość łatwo wcielić w życie i je kontynuować. Są proste, a jednak bardzo ważne.

Zawsze rób demakijaż twarzy. Powtarzane jak mantra, a jednak często nie realizowane. Prawidłowy i dokładny demakijaż jest podstawową czynnością pielęgnacyjną, jeśli chcemy mieć piękną i zdrową skórę. Pamiętajmy, że do zmycia tuszu wodoodpornego potrzebny jest specjalny, dwufazowy płyn do demakijażu oczu. Skóra sucha wymaga produktów, które poza umyciem zagwarantują jej nawilżenie i natłuszczenie. Dla skóry skłonnej do podrażnień powinniśmy wybierać produkty delikatne, ze składnikami łagodzącymi podrażnienia. Kosmetyki oczyszczające do skóry łojotokowej muszą skutecznie usuwać nadmiar sebum, ale przy okazji dobrze nawilżać skórę. Cera trądzikowa powinna być oczyszczana preparatami, które mają również działanie przeciwbakteryjne. Skóra naczynkowa wymaga kosmetyków zawierających składniki o działaniu łagodzącym podrażnienia. Jednym z najczęstszych "grzechów" głównych jest zapominanie o wieczornym demakijażu twarzy.

♦Zawsze nawilżaj skórę, aby była jędrna i miękka. Koniecznie nawilżaj ją od zewnątrz i od wewnątrz. Nawilżenia wymaga każdy rodzaj skóry, niezależnie od jej typu, również skóra tłusta. Odpowiedni krem nawilżający nie tylko nie naruszy naturalnej bariery lipidowej, ale również zatrzyma wodę w naskórku, nawilży i lekko natłuści skórę. Pamiętaj o witaminie D3 i oleju z nasion wiesiołka.

♦Zapobiegaj zmarszczkom i mobilizuj komórki skóry do odnowy. Wybierając kosmetyki, należy się kierować nie tylko wiekiem naszej skóry, ale i jej rodzajem (sucha, mieszana, normalna, tłusta, naczynkowa). Cienka, odwodniona skóra młodej osoby może wymagać silniejszej regeneracji niż skóra osoby w średnim wieku. Poza codziennym nawilżaniem skóry, trzeba stosować zapobiegawczo produkt, który ją odżywi i zregeneruje. Najlepsze będą preparaty zawierające witaminy C i E, działające antyutleniająco, oraz witaminę A o właściwościach przeciwzmarszczkowych. Preparaty bogate w składniki aktywne (retinoidy) stosuje sie głównie na noc.

♦Podczas porannej i wieczornej aplikacji kremu na twarz nigdy nie należy zapominać o szyi i dekolcie. Skóra w tych miejscach najszybciej traci jędrność, a cofnięcie tych zmian jest najtrudniejsze. Skóra szyi i dekoltu jest bardzo cienka, z niewielką ilością gruczołów łojowych i tkanki podskórnej. Skóra w tych miejscach bardzo słabo broni się przed upływającym czasem i zbyt silnymi ekspozycjami na słońce. Podstawą pielęgnacji jest codzienne stosowanie intensywnie nawilżających produktów i regularne złuszczanie martwego naskórka. W późniejszym wieku trzeba sięgnąć po kremy odżywcze, regenerujące i przeciwzmarszczkowe.

♦Pamiętaj o higienie snu. Nigdy nie śpij w makijażu. Zmieniaj często poszewki na poduszkach. Staraj się spać w czystej pościeli. Śpij co najmniej siedem godzin. Sen to najlepszy kosmetyk.

♦Obserwuj zmiany dermatologiczne na skórze. Niebezpieczna zmiana może znajdować się w każdej części ciała, nawet na uszach, podeszwach, jamie ustnej czy pod paznokciem. Dobrze oglądaj też głowę, czy nie masz zmian na skórze głowy. Nie korzystaj z solarium, bo zwiększa to ryzyko zachorowania na raka skóry.

♦Staraj się nie stresować. Brzmi to nieosiągalnie, ale opracuj techniki rozładowania stresu, np. poprzez ćwiczenia, spacer czy nawet taniec. Należy pamiętać, że dbając o nerwy, dbamy też o urodę.

Lista postanowień nie powinna być ani długa, ani zbyt ambitna.


Większość planów koncentruje się wokół naszej fizyczności. Poradników jak zrzucić zbędne kilogramy czy jak zadbać o wygląd, powstało już wiele. Ale przypatrzmy się również, jak zadbać o zdrowie mentalne i jak odkryć siebie na nowo.

Bez względu na to, czy planujemy zadbać o sylwetkę, czy o zdrowie mentalne, musimy zacząć od wyznaczenia sobie celów. To zdecydowanie najtrudniejszy etap, bo wymaga odpowiedzi na pytanie, co jest dla nas ważne, co nas uszczęśliwia, jakie zmiany chcielibyśmy wprowadzić w swoim życiu. W centrum poszukiwań należy postawić samego siebie, czyniąc priorytetem własne potrzeby, a nie oczekiwania innych wobec nas. Celem może być np. rozwijanie zdolności radzenia sobie ze stresem, czy lepsze zarządzanie emocjami. Działanie bez planu rzadko przynosi efektywne korzyści. Zdefiniowanie konkretnych celów sprawi, że będziemy bardziej zmotywowani do działania.

Nowy rok to doskonała okazja do zaakceptowania siebie. Zamiast koncentrować się na własnych niedoskonałościach, warto docenić swoje strony. Samoakceptacja jest kluczowa dla zdrowia psychicznego i jest pierwszym krokiem do zbudowania trwałego poczucia własnej wartości. Zmieniaj tylko to, co możesz zmienić, pogódź się z tym, czego nie możesz zmienić i naucz się odróżniać jedno od drugiego.

Utrzymuj zdrowe relacje. Kontakty społeczne odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu i mają istotny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Dzielenie się uczuciami i czerpanie wsparcia z relacji społecznych wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Ograniczaj kontakty z toksycznymi osobami, które tobą manipulują.

Jak mówi powiedzenie, "w zdrowym ciele zdrowy duch". Regularna aktywność fizyczna nie tylko wpływa na poprawę kondycji fizycznej, ale również na poprawę naszego zdrowia psychicznego. Podczas ćwiczeń wydzielają się endorfiny, czyli hormony odpowiedzialne za nasze dobre samopoczucie i zadowolenie z siebie. W czasie uprawiania sportu, organizm wytwarza dodatkowo serotoninę, dopaminę oraz noradrenalinę, które mają istotny wpływ na nastrój. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca tygodniową, co najmniej 150-minutową, umiarkowaną aktywność fizyczną dla lepszego zdrowia oraz samopoczucia. Nie muszą to być ćwiczenia na siłowni, wystarczą spacery na świeżym powietrzu, aby zmniejszyć ryzyko depresji.

Chcąc zadbać o zdrowie psychiczne, zwróćmy uwagę na to, co jemy, jak wyglada nasza codzienna dieta. Powiedzenie "jesteś tym, co jesz" zawiera kwintesencję tego, jak jedzenie wpływa na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jak i psychiczne. Mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje konkretnych składników odżywczych. W naszej diecie powinno się znaleźć dużo kwasów omega 3, witaminy B oraz antyoksydantów.

Mindfulness czyli proces psychologiczny, polegający na koncentrowaniu uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach występujących w danej chwili, również jest zalecany do pielęgnacji zdrowia psychicznego. Medytacja jest też ściśle skolerowana z dobrym samopoczuciem. Pomaga zniwelować lęk oraz pozbyć się gonitwy myśli.

Dzisiaj trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez mediów społecznościowych. Pozwalają one na łatwe nawiązywanie kontaktów, ale mają także swoją ciemną stronę. Ciągłe porównywanie się z innymi oraz śledzenie wyidealizowanych profili innych ludzi może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Dlatego warto z nich korzystać z umiarem i dystansem.

Odkrywaj nowe pasje. Niech nowy rok będzie czasem, w którym odkryjesz nową pasję, lub powrócisz do dawno porzuconej. Może nauka nowego języka? Jeśli znasz angielski to może hiszpański? A może zaczniesz uprawiać jakiś sport? Może zaczniesz więcej czytać? Jeśli do tej pory czytałaś tylko w języku polskim, to może warto spróbować sięgnąć po książkę angielskojęzyczną. Pamiętaj, że nowe doświadczenia wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Daj sobie szansę na rozwój i ciesz się procesem odkrywania nowego ja.

Nowy rok jest dobrym momentem na postawienie sobie różnych celów. Pamiętajmy tylko, że należy być konsekwentnym w swoich postanowieniach. Na pewno nasza uroda, jak i umysł będą nam wdzięczne za wytrwanie w tych noworocznych postanowieniach.


Informacje zawarte w rubryce "Dla Zdrowia i Urody" nie stanowią porady lekarskiej i nigdy nie powinny jej zastępować. Wszelkie zabiegi muszą być wykonywane przez dyplomowanych specjalistów, a lekarstwa lub inne preparaty mogą być przyjmowane wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!