Odebranie obywatelstwa USA

Departament Sprawiedliwości ogłosił odebranie obywatelstwa USA 12 osobom. Powodem jest stwierdzenie kłamstwa w czasie procesu naturalizacji.

Władze imigracyjne tłumaczą, że osoby te nie powinny były otrzymać obywatelstwa i zostało ono im przyznane na podstawie fałszywych infromacji. Osoby, którym odebrano obywatelstwo mieszkają w różnych częściach Stanów Zjednoczonych i są w wieku od 28 do 75 lat.

Wśród osób pozbawionych paszportu USA jest... były ambasador Stanów Zjednoczonych. Victor Manuel Rocha był szefem placówki dyplomatycznej w Boliwii. Pochodzi z Kolumbii i został Amerykaninem w procesie naturalizacji.

Złapano go na szpiegowaniu na rzecz Kuby, za co odsiaduje karę 15 lat w więzieniu federalnym.

Odebranie amerykańskiego paszportu jest dla wielu osób prawdziwą tragedią.


Pozostałe osoby zostały pozbawione obywatelstwa za różne kłamstwa w procesie naturalizacji, w tym także dotyczące zatajenia przeszłości kryminalnej.

Departament Sprawiedliwości podał, że pochodzą one z różnych kontynentów, m.in. pięć osób jest z Afryki, a trzy pochodzą z Azji.

W czerwcu ubiegłego roku pracownicy Departamentu Sprawiedliwości zostali poinstruowani, aby "maksymalnie nasilić procedury denaturalizacji". W grudniu przedstawiono około 200 przypadków, które uznano za mające podstawy do skierowania sprawy do sądu.

Proces odebrania obywatelstwa może odbywać się wyłącznie w sądzie federalnym, w przeciwieństwie do innych procedur, które są przeprowadzane w trybie administracyjnym.

Możesz podzielić się tą treścią ze znajomymi!